Každá menší či větší stavba by měla být opatřena okapem na svod dešťové vody. To platí i o alu-pergolách. Jak na plastový okap? 
 
 

Bez vody to nejde

I hliníková pergola musí být opatřena okapem. Jednou z variant je plastový okap, který je nenáročný na údržbu a rovněž není složitý na montáž. Okap využijete také na garáž či zahradní domek. Svodem dešťové vody do sudu či jiné nádoby, si zajistíte dostatek vody na zalévání zahrady. 
 

Jednoduchá montáž

Okapovou skládačku na hliníkovou pergolu přimontujete velmi snadno. Nejprve je potřeba jednotlivé prvky složit dohromady. Háky pro úchyt na pergolu si upravíte podle sklonu střechy. Není problém vyřešit správně spádování. Na menší pergolu okap zvládnete umístit sami. Je potřeba si změřit potřebnou délku svodů, spočítat potřebný počet kolen, spojek a zakončení. 
 

Údržba okapu

Plastové okapy umístěné na pergole nemusíte natírat. Plast je velmi odolný v létě i v zimě. Je potřeba chránit okap před padajícím listím, větvemi a nežádoucími předměty. Čištění okapů zvládnete svépomocí. Veškeré nečistoty pomocí gumových rukavic vyndejte rovnou do kbelíku. 
 

Péče před zimou

Stejně jako pergoly a přístřešky ke zdi domu, i okap vyžaduje přípravu na zimu. Můžete do nich umístit topné kabely, aby v nich nezamrzala voda. Stavebnicový systém můžete také na zimu odmontovat. Nepotřebujete k tomu žádné speciální nářadí. Díky správnému spádování nebude voda z okapů přetékat, ani zamrzat, bude vždy řádně odvedená kam má. Na trhu jsou k dostání také plechové pásy, které se umístí do okapu, jako ochrana před padajícím listím. Ty se však hodí spíše tam, kde jsou okapy umístěny natrvalo, například u rodinných domů či chalup.