Přemýšlíte nad vylepšením své zahrady pergolou? Před stavbou je třeba si promyslet řadu věcí. 
 
 

Jaký materiál vybrat?

Nejčastěji si pergolu postavíme z masívních trámů, které je potřeba pravidelně natírat. Méně práce vyžaduje hliníková pergola. Pergola může být jak otevřená, tak téměř uzavřená, kdy boční stěny fungují jako ochrana před větrem i soukromí.
 

Kam ji umístit?

Než se pustíme do plánování stavby zahradní pergoly, je potřeba se rozhodnout, kam ji umístíme. Přemýšlíme nad tím, zda půjde o volně stojící nebo bude ukotvena pergola ke zdi domu. Je potřeba, aby byla postavena na rovné ploše. Pokud v zahradě rovnou plochu nemáte, je nezbytné nejprve terén srovnat. Pergolu lze ukotvit pomocí zemních vrtů nebo betonových patek. 
 

Jak určit rozměry?

Výška pergoly by měla být alespoň 2 m, abychom se nemuseli neustále ohýbat. Délku a šířku lze zvolit podle svých potřeb. Nezapomeňte však, co všechno chcete do pergoly umístit, například nábytek, houpačku, krb nebo gril. Je vhodné si místo, kde pergola bude stát, vyměřit a zakreslit si vše na papír. 
 

Jak si stanovit rozpočet ceny?

Již při plánování stavby zahradní pergoly je potřeba mít přesně stanovenou částku, kterou jsme ochotni investovat do jejího pořízení. Můžeme si pak vybrat například pergolu s betonovou podlahou nebo naopak s dlažbou, atd. Rozpočet je důležitý, pergola vás může stát 3 000 i 30 000 Kč. Ke stavbě pergoly není třeba stavební povolení, je potřeba dodržet umístění 2 m od hranic pozemku. O svém záměru postavit pergolu bychom měli stavební úřad informovat, kde je to nutné, vyžádáte si územní souhlas.