Na zahradě najdete celou řadu prvků, které nám přinesou radost i užitek. Patří mezi ně zahradní domky, altány a pergoly. Především pergoly nám přinesou mnoho dobrého. 
 
 

Správný výběr je podstatný

Chcete-li aby vám hliníková pergola dobře sloužila, je podstatný její správný výběr a také volba vhodného umístění. Pergola by měla být umístěna co nejblíže k domu, přístřešky na nářadí dejte dále od domu, ale mějte je stále na dohled. Střešní krytina na pergolu může být polykarbonát, střešní tašky, plech, atd. 

 

Pergola centrem dění

Hliníkovou pergolu, která bude centrem dění, kde budete grilovat či sedávat s přáteli, je potřeba umístit co nejblíže domu a terase. Nenaběháte se pro nádobí, snadněji do ní natáhnete přívod elektřiny nebo vody. Jako ochranu před větrem k ní přidejte opěrnou zídku, boční stínění v podobě plachty nebo živý plot. 
 

Vhodná velikost

Především u malé zahrady si pamatujte, že pergola by měla odpovídat svému okolí velikostí i materiálem. Pro malé pozemky se hodí pergoly, které přímo navazují na dům. Pergola z hliníku nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Pokud ji necháte prorůst rostlinami, dejte si záležet na jejich výběru. 
 

Koupit či postavit? 

Vyrobit si, koupit hotovou stavebnici nebo si nechat zhotovit pergolu na míru? Malou pergolu zakoupíte od 5000 do 50 000 Kč. Záleží jak velká pergola bude, jaký je použit materiál na zastřešení.