7.4.2017
 
Dřevo jako přírodní materiál vyžaduje řádnou péči. Jedině tak si udrží příjemný vzhled a dlouhou životnost. Údržbu zahradního nábytku neodkládejte. 
 
 

Výběr zahradního nábytku

Při výběru zahradního nábytku pod hliníkovou pergolu hraje důležitou roli nejen jeho vzhled, náročnost péče, ale také finanční stránka. Do ní zahrňte cenu za nábytek i náklady na jeho údržbu. 

 

Nábytek z exotického dřeva

V současné době je velmi oblíben zahradní nábytek z teaku, bangkiraie, mahagonu, meranti, wenge a dalších exotických dřevin. Tento nábytek dobře odolává vlhkosti a nehrozí jeho napadení dřevokazným hmyzem. Jeho nenáročnost na údržbu je dalším důvodem proč si tento nábytek pod hliníkovou pergolu vybrat. Na jaře a na podzim ho pouze natřete olejem, aby nedošlo k jeho zešednutí. 
 

Nábytek z tuzemských dřevin

Měkké dřevo z našich končin je oproti exotickým dřevinám výrazně levnější. Navíc se exotická dřeva nehodí všude. Údržba je podstatně dražší, pokud chcete nábytek pod pergolu, pak jej musíte pravidelně natírat a pečovat o něj. 
 

Jak nábytek udržovat? 

Zahradní nábytek pravidelně utírejte od prachu, je-li potřeba je možné jej obrousit a přelakovat. Máte-li nábytek delší dobu, je nutné zkontrolovat a sklížit všechny spoje, obrousit jej a zbavit starého nátěru. Následně aplikujte nejlépe tenkovrstvou lazuru. Její aplikace je mnohem jednodušší a rychlejší, oproti silnovrstvé lazuře. Pečovat o zahradní nábytek se vyplatí. Prodloužíte výrazně jeho životnost, ale často také vylepšíte vzhled. Pokud nemáte na údržbu čas, zvolte méně náročné kousky z hliníku, kovu, umělého ratanu nebo z plastu. Pozor však, každý materiál se hodí jinam.