11.4.2017
 
Nestojíte o to, aby na vás pršelo, když si chcete v létě posedět na verandě před domem? Řešení může být jednoduché, nechte si vyrobit pergolu.
 
 

Vyberte si kov

Pergola může mít mnoho podob a nejde jen o architektonické hledisko. Mnohem důležitější je použitý materiál. Ten může být přírodní nebo se může jednat o kov, nejčastěji o hliník. Hliníkové pergoly mají mnohem delší životnost než dřevěné alternativy a jakmile už stojí, nebudete mít s nimi žádnou další práci. Dřevo se ale musí řádně ošetřovat. Když se to dělá pořádně, obvykle stačí pouze jednou dvakrát ročně provést nátěr celé konstrukce. Pokud to ale zanedbáte, bude potřeba i obrušování.
 

Moderní typy střech

Před deštěm vás pochopitelně neochrání samotná konstrukce, ale její střecha. K pergolám z hliníku se nejvíc hodí moderní materiály, například sklo. Sklo si každý spojuje s křehkostí, ale v tomto případě nejde o klasické skleněné tabule do oken, ale o tvrzený materiál, který přečká i mohutné krupobití bez ztráty kytičky. Někdo ale dává přednost rolovacím střechám. I ty se dnes dělají velice odolné. Na rozdíl od klasického zastřešení si ale můžete sami určit, kdy na vás bude sluníčko svítit a kdy ne.
 

Nejen na verandu

Nejčastěji si lidé přejí hlavně zastřešení verandy, ale hliníková pergola může fungovat i jako samostatná stavba. Ukotvuje se v betonových patkách, které zajišťují stabilitu celé konstrukce. Kovová stavba se ale nehodí do každé zahrady, na to byste měli brát zřetel. Tam, kde bujně roste zeleň a okrasné květiny, byste měli volit spíše markýzy a pergoly ze dřeva. A to i za cenu, že budete muset dvakrát do roka provádět nátěry.
 

Na zahradách jsou jako doma

Zahrady nikdy nefungovaly pouze jako plácky pro pěstování zeleniny. Vždy sloužili i k zábavě a společenskému vyžití. A v tom hrály velkou roli i pergoly, které poskytovali zastřešení pro jednotlivce i větší společnost.