13.4.2017
 
Posezení na terase nemusí být záležitostí pouze slunečných dní. Díky zastřešení si můžete užívat čerstvého vzduchu, i když venku zrovna prší.
 

Střecha na zahradu

Obyčejné prodloužení střechy není příliš elegantním řešením, mnohem lepší možností je pořídit si pergolu. Tento typ zastřešení plní na zahradách nejen úlohu krytu před otravným sluníčkem a dotěrným deštěm, ale funguje i jako dekorativní složka. V současnosti se jako materiál k výrobě pergol využívá hlavně dřevo a hliník. Dřevěná kostra dokáže skvěle zapadnout do všech typů zahrad, pergolu z hliníku je ale lepší postavit do zahrady modernějšího střihu.
 

Kov je odolnější

Dřevěné pergoly možná vypadají na zahradách mnohem lépe než kovové konstrukce, ale jejich nevýhodou jsou nižší životnost a nutnost pravidelné údržby. Na první pohled nenápadný flíček může znamenat útok červotočů nebo počínající plíseň. V takových případech nestačí pouze aplikovat na poškozené místo ochranný nátěr, ale je potřeba použít brusku. Hliníkové pergoly jsou v tomto ohledu zcela bezproblémové. 
 

Moderní zastřešení

Moderní design hliníkových pergol předurčuje využívat jiný typ zastřešení než tradiční taškové krytiny. Vhodné je například sklo, které je čiré či matný plast. Skleněnou variantu se doporučuje opatřit střešními žaluziemi. Oblíbené zastřešení hliníkové pergoly je i rolovací střecha. Levnější typy se ovládají manuálně, luxusnější střechy ale pohání motůrek, takže pro rolování stačí pouze mačkat tlačítko.
 

Typ zahrady

Volba správného zastřešení není žádná legrace. Důležitou roli hrají nejen peníze, ale i celkový design pergoly. Pokud necháváte na zahradě volně bujet vegetaci a jednou za rok pouze zastřihnete trávník, dřevěná pergola bude v takovémto prostředí jako doma. Do dokonale udržované zahrady s moderními prvky ale můžete klidně postavit i hliníkovou pergolu.