20.4.2017
Závist není pěkná vlastnost, ale když mají sousedé nově zastřešenou terasu a vy se musíte při každém dešti běžet schovat do nitra svého domu, je to k vzteku. Ale dá se to snadno změnit.
Možné varianty
Většina lidí si myslí, že profesionálně vyrobená pergola musí stát strašné peníze, ale tak tomu určitě není. Současné
hliníkové pergoly se dají pořídit za pár tisíc, chce to jen umět hledat a nechtít za každou cenu mít před domem hliníkovou pergolu šitou na míru. Cokoliv, co se vyrábí na zakázku, je drahé. Kvalitní zastřešení verandy může mít také podobu
pergoly stavebnice. Stačí pouze jednotlivé díly složit podle přiloženého návodu dohromady. Bát se toho nemusíte. Většinu konstrukcí lze sestavit během jediného odpoledne.
Moderně laděná střecha
Pro pergolu z hliníku je důležité vybrat správný druh střechy. S klasickou sedlovou střechou pokrytou pálenými taškami příliš velký dojem neuděláte. Nejde jen o funkčnost, ale hlavně o vzhled. K moderní konstrukci klasický materiál příliš nejde.
Hliníkové pergoly se zastřešují hlavně speciálním sklem či plastem. Velice žádané jsou i rolovací střechy. Díky tomu, že je můžete kdykoliv stáhnout a zase vytáhnout, dá se veranda používat nejen jako ochrana před deštěm, ale i jako plácek k opalování.
Nejen u domu
Pergoly jsou nejčastěji situovány na verandu, takže působí jako další část domu, ale mohou fungovat i samostatně uprostřed zahrady a suplovat tak funkci altánů. Na rozdíl od altánů ale mají čtvercový nebo obdélníkový půdorys. Tohle řešení je vhodné hlavně pro rozsáhlé zelené plochy, samonosnou pergolu na malé zahrádce rozhodně neplánujte. Vypadalo by to komicky.
Ukotvení
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ pergoly, musíte myslet na její ukotvení, jinak vám spíše dříve než-li později spadne i se střechou na hlavu. Nejvhodnější je vybudovat betonové patky a konstrukci v nich pomocí železných kotev usadit.