2.5.2017

 
Ukotvení pergoly nebo jiné obdobné konstrukce se na první i druhý pohled může jevit jako pracné a zdlouhavé. Se správnými nástroji tomu tak být ale nemusí.
 
 

Vhodné i pro svažitý terén

U menších staveb se běžně používají k ukotvení betonové patky. V dnešní době se už jedná o zastaralý a příliš pracný způsob uchycení. Daleko inovativnějším řešením je použití zemních vrutů. Na rozdíl od patek není pro vruty potřeba hloubit výkopy. Prostě se jen zavrtají na příslušných místech do země a okamžitě se na ně může začít stavět konstrukce. Není dokonce potřeba jakkoliv zarovnávat terén. Prostě vrut zavrtáme do potřebné hloubky a změříme vodováhou, zda-li je v rovině. Takto se dá snadno stavět i na kopci.
 

Lehké konstrukce

Vruty se používají hlavně při montážích lehkých konstrukcí jako jsou například hliníkové pergoly, altány či zahradní domky. Postavit si na zahradě zastřešení je tak mnohem jednodušší než bylo v dřívějších dobách. U menších zahradních staveb bohatě postačí použít vruty v délce jednoho metru. Nosnost takového vrutu je jedna tuna. Z logiky věci tedy plyne, že čím více vrutů použijete, tím hmotnější konstrukci si budete moci dovolit postavit.
 

Větší stavby

Obávat se použití vrutů nemusíte ani v případě, že se chystáte postavit si menší dřevostavbu. Zde vám ale metrové vruty budou k ničemu. Ani kdybyste jich použili milion, nebude to fungovat. Pro větší konstrukce jsou potřeba mnohem hlubší základy, která vám zajistí pouze ty největší vruty. Ideální délka je v tomto případě 3,5 metrů. 
 

Rychlost

Nejvíce práce u prefabrikovaných dřevostaveb je vždy se základy. Díky zemním vrutům mohou být ale základy realizovány během několika málo hodin. Záleží na vlastnostech půdy a hmotnosti stavby. Práce s vruty je ale i za ztížených podmínek poměrně lehká a rychle hotová. Díky tomu můžete mít bydlení hotové za pár dní. Stejně tak pergolu z hliníku postavíte za krátkou dobu.