4.5.2017
 
Chcete svou pergolu osadit odolnou a popínavou rostlinou, která ji celou obroste? Vistárie bude nádhernou dekorací, navíc se umí krásně rozrůst do šířky. 
 
 

Popínavky na pergolu

Kdo si chce udělat zelený dům nebo nechat obrůst hliníkovou pergolu, volí v našich šířkách nejčastěji psí víno nebo loubinec popínavý, který potřebuje oporu, například v podobě treláže. Rostlin je potřeba vedle sebe vysadit několik, protože rostou do výšky, ne do šířky. Můžete vyzkoušet něco zcela jiného. Doprostřed stěny pergoly či domu vysadíte jedinou sazenici vistárie. Jedná se o strom, který během několika let získá mohutný kmen s korunou větví, které šplhají až do výšky 20 m a šířky až 10 m.
 

Pevná opora

Chcete-li vistárii i na svou hliníkovou pergolu, je potřeba ji přizpůsobit pevnou konstrukci. Větve potřebují pevné sloupky, které větve udrží. Konstrukci pod větvemi snadno schováte. Pevné sloupky a trámy pergoly jsou pro ni ideálním. Když doroste na její střechu, zabočí si a pne se po ní.

 

Dopřejte si květy 2x ročně 

Některé druhy vistárií pochází z Číny, některé z Japonska a další zase z Kalifornie. Vistárie patří v Japonsku k oblíbeným námětům malířů. U nás se nejlépe daří vistárii čínské, která má nádhernou vůni. Další odrůdou je vistárie květnatá, která má až 60 cm dlouhé modré hrozny květů. 
 

Kvetou až v dospělosti 

Vistárie, která bude ozdobou vaší pergoly, je možno vypěstovat ze semen. První květy se však dočkáte až u desetiletých rostlin. Chcete-li květy dříve, můžete si koupit v zahradnictví sazenici vypěstovanou z řízků, která je starší. Vistárie nepotřebuje dusičnaté hnojivo. Vyžaduje slunné či polostinné umístění.