5.5.2017

Pokud chcete využívat svou zahradu ke společenským akcím, nebylo by od věci pouvažovat nad nějakým druhem zastřešení. Jinak se vám může zdát, že se poklidné grilování se sousedy zvrhne ve zběsilý úprk domů.
 
 

Tradiční zastřešení

Výborným nápadem je stavba altánu. Kromě parků jsou zahrady pro tyto stavby tím nejvhodnějším místem. Budování takové konstrukce ale není žádný med, navíc se to může prodražit. Hliníkové pergoly jsou z konstrukčního hlediska mnohem jednodušší, levnější a poskytují více méně totéž – venkovní posezení, které vás bude chránit před rozmary počasí. I pergoly jsou tradičními zahradními stavbami, ovšem v dávných dobách existovaly spíše pro potěchu oka než reálnou ochranu před dešťovými kapkami. Jejich střechy totiž obyčejně tvořily popínavé rostliny, které poskytovaly chráněné útočiště pouze před slunečními paprsky.
 

Materiál z lesů

Kdysi se ke stavbě pergol používalo výhradně dřevo, ale s příchodem nových materiálu přestala tato přírodní surovina v tomto odvětví dominovat. I dnes je možné pořídit si dřevěnou pergolu, ale chce to mít kromě nadité peněženky i trochu trpělivosti. O všechny dřevěné konstrukce je totiž potřeba se starat. Červotoči nikdy nespí, pravidelné insekticidní nátěry jsou tak nutností. Občas je nutné vytáhnout i brusku na odstranění vybledlého úseku. 
 

Žádná údržba

Naopak o hliníkové pergoly se nebudete muset starat vůbec. Nepustí se do nich hmyz, ani nebudou měnit barvu na ostrém slunci. Pro jejich údržbu nebudete muset hnout prstem. Jejich jedinou nevýhodou tak může být moderní design. Těžko si postavíte kovovou pergolu k malé roubence nebo k jinému dřevěnému domku. U novostaveb naopak může kovová pergola působit jako vhodný estetický doplněk.
 

 

Prefabrikáty

Pergoly ze dřeva i z hliníku se v současnosti vyrábějí hlavně jako prefabrikované stavebnice. Je možné si objednat i zastřešení na míru. V takovém případě ale počítejte i s většími finančními výdaji.