9.5.2017
 
Zahrada může být rájem pro děti, ale i pro dospělé. Dá se totiž využívat k mnoha činnostem, záleží na její velikosti a hlavně vybavení.
 
 

Ochránce před ošklivým počasím

Ať už je zahradní plocha rozsáhlá nebo má jen pár metrů čtverečních, určitě byste si na ni měli postavit pergolu z hliníku či dřeva. Tato konstrukce poskytuje zastřešení, které chrání před deštěm i všetečnými slunečními paprsky. Navíc v případě, že si koupíte i boční stěny, získáte ochranu i před větrnou smrští. V současnosti vás ani kvalitní pergola nemusí vyjít příliš draze. Nesmíte ale vzhlížet k výšinám a objednat si zastřešení na míru. Pergoly jsou dnes již ve většině případů k dostání jako prefabrikáty, jejichž jedinou nevýhodou je nutnost montáže svépomoci. 
 

Dokonalé pro zahrádkáře

Další užitečnou zahradní stavbou je zahradní domek. Toho využijí hlavně pěstitelé, kteří si mohou do domku odkládat potřebné nářadí. K tomuto účelu se sice dá využít i garáž, ale tam nemusí být vždy dostatečné množství místa. Zahradní domek ale oceníte i v případě, že vám pěstování čehokoliv vůbec nic neříká. Je to také vhodné odkladiště pro bazénové příslušenství a pokud nemáte na zahradě bazén, může sloužit třeba jako kutilská dílna.
 

Pro svažitý terén

Ne každý se může pochlubit rovnou zahrádkou. Mnohem obvyklejší jsou zahrady na svažitém terénu. Pokud se jedná pouze o mírnou nerovnost, nemusí to znamenat žádný problém, ale v případě, že chcete na zahradě stavět třeba altán nebo pergolu, měli byste terén zarovnat. K tomu slouží opěrné zdi. Dají se vybudovat z mnoha surovin, ale nejlepší volbou je rozhodně beton. Betonové pražce jsou odolné a finančně dostupné. Díky nim se vám podaří zarovnat i velký svah.
 

Využití staveb

Různé druhy staveb zdobí zahrady už od nepaměti. Důležité je zvolit si konstrukci, kterou budete aktivně využívat. Zbytečně tak nevyhodíte peníze.