11.5.2017

Posedět občas s přáteli patří mezi základní lidské potřeby. S příchodem teplejšího počasí se tyto kamarádské dýchánky přesouvají z vyhřátých místnosti do venkovních prostor. Často i na zahradu.
 
 

Pergola je výhodnější

Zahrada je ke společenskému vyžití více než vhodná. Může fungovat jako místo pro bujaré večírky i komorní sešlosti. Aby zábavu nepřerušil déšť, je vhodné pořídit na zahradu zastřešení. Volba by měla padnout na altán či pergolu. Problém altánu je, že je poměrně pracný a hlavně drahý. Zato pergolu složíte hned a máte pokoj. Navíc není nutné obtěžovat se s vyřizováním stavebního povolení, dokonce nebudete muset podat ani ohlášení.
 

Odolnost

Když se řekne pergola, většina lidí si vybaví dřevo, ale moderní zastřešení se vyrábí i z jiných než přírodních surovin. Velice populární je také hliník. Hliníková pergola je oproti dřevěné variantě mnohem odolnější a je prakticky nesmrtelná. Jen si musíte dávat pozor, kam ji umístíte. Chcete-li mít střechu u moderně stylizovaného obydlí, pergola z hliníku je pro vás ta pravá. Zapomenout byste ale na ní měli v případě, že potřebujete zakrýt verandu na chalupě. V takovém případě je dřevo jasnou volbou.
 

Střecha a podlaha

Nechcete-li po prvním krupobití látat ve střeše pergoly díry, měli byste vybrat střechu z kvalitního materiálu. Tu najdete v polykarbonátu nebo sklolaminátu. To jsou levnější varianty. Více zaplatíte za otevíratelná zastřešení. Nepleťte si to ale s markýzou, jejíž látka promoká. Kvalitní otevíratelná střecha je 100% nepromokavá. Podlahu lze vyřešit klasickou dlažbou z kamene nebo imitací dřeva. Novodobou módou je pak umělý trávník.
 

Levnější je stavebnice

Pergoly se dají ušít i přímo na míru. Pak se budou dobře vyjímat v jakémkoliv prostředí bez ohledu na materiál, ale připravte se na to, že peněženku otevřete hodně do široka. Finančně mnohem výhodnější jsou pergoly stavebnicového typu.