15.5.2017
 
Pergola je tradičním řešením ve chvíli, kdy chceme na verandě nebo kdekoliv na zahradě, vytvořit stín i ochrannou bariéru před dešťovými kapkami.
 
 

Zastřešení ze dřeva

Základní surovinou, ze které se pergoly odjakživa vyrábjejí, je dřevo. Kdysi praktické jiné materiály nebyly a ani dnes se nepoužívá pouze pro svůj přírodní vzhled. Dřevo je odolné i vkusné zároveň. Má však i své mouchy. K jeho odolnosti je totiž potřeba zásadně přispět. V praxi to znamená natírat, natírat a zase natírat.
 
Dřevěné pergoly, jakožto konstrukce situované venku, nás chrání před negativními vlivy počasí, které je ale soustavně poškozují. Těmto negativním účinkům se dá bránit pouze pravidelnými nátěry ochrannými oleji. V případě objevení poškozeného místa je třeba dotyčný kus obrousit.
 

Vydrží prakticky vše

Na druhé straně mince se nachází pergola z hliníku. Její životnost je oproti dřevěné verzi několikanásobná. V podstatě by se dalo říci, že je takřka nesmrtelná. Z dřevěné pergoly bude za několika málo desetiletí pouze topivo u táboráku, zatímco hliníková pergola pořád bude plnit svou funkci. Stejně jako čas, tak ani počasí na ni nemá absolutně žádný vliv. Není potřeba ji jakkoliv ošetřovat, pořizovat drahé laky a oleje, ani obrušovat.
 
 

Moderní materiál

I přesto, že dřevěné pergoly lze umístit opravdu všude, stále více se prosazuje hliník. Tento kov je lehký i pevný, takže pro zahradní zastřešení ideální. Rozhodně si ale hliníkovou pergolu nevybírejte na chatu nebo k jinému typu dřevostavby. Zde je z pohledu estetiky mnohem rozumnější použít pro pergolu stejný materiál, který se použil při stavbě chaty.
 

Vyšší cena

I přesto, že je hliníková pergola řádově o třetinu dražší než zastřešení ze dřeva, určitě se vyplatí si připlatit. V dlouhodobém horizontu nakonec ušetříte peníze i čas, jelikož nebudete muset utrácet peníze za drahé oleje ani se zabývat natíráním.