17.5.2017

Zahradní zastřešení, ať už je situováno na verandě nebo na jakémkoliv jiném místě pozemku, je velice užitečné. Zvláště v letním období.
 
 

Prodloužení sezóny

Mít na zahradě své vlastní venkovní posezení je sice hezké, ale jelikož ještě nedokážeme poručit větru a dešti, ne vždy si ho můžeme užít. Obzvlášť nepříjemné jsou situace, když máme pozvané přátele a zničeho nic se přiřítí dešťové mraky a přátelskou sešlost vyženou domů. A tomu se dá zabránit koupí vhodného zastřešení. Kdo má peněz na rozdávání, může si nechat na zahradě vybudovat honosný altán, ale většině lidí bohatě postačí jednodušší pergola z hliníku či ze dřeva.
 

Tradiční dřevěný materiál

Pergola je tradičně zahradní stavbou, už staletí se vyrábí hlavně ze dřeva. Dřevěná konstrukce do prostředí plné zeleně dokonale zapadne. Přírodní materiály jdou zpátky do popředí a pergoly jsou v čele. Ne každý ale dává této surovině přednost. I když dřevěná zastřešení vypadají hlavně v rustikálním prostředí velice dobře, jsou s nimi spojeny i různé problémy. Tím hlavním je nezbytnost udržovat dřevěnou pergolu v dobré kondici. Pravidelné nátěry hlavně u starších kousků jsou nezbytností.
 

Kov je odolnější

Kdo nemá zájem nebo čas se o pergolu starat, ten si může vybrat alternativu v podobě kovu. Nejčastěji pak pergolu z hliníku. S kovovými konstrukcemi nejsou žádné starosti. Nepodlehnou žádné nákaze, nevyblednou na sluníčku a ani se nezkroutí vlivem vlhkosti. Daní za takovou odolnost je ale vyšší cena a menší estetická přizpůsobivost. Hliníkovou pergolu nemůžete namontovat všude. Hlavně u domů a chatek venkovského stylu vypadá nepatřičně. S modernistickými domy či zahradami si ale naopak tyká.
 

Výběr je snadný

V podstatě je výběr pergoly poměrně jednoduchou záležitostí, alespoň co se materiálu týče. Kdo dává přednost klasice, sáhne po dřevu. Milovníci moderní architektury budou zase spokojeni s hliníkovou pergolou.