22.5.2017

Stín u bazénu nebo na terase je cenným spojencem hlavně v letních měsících, kdy jsou sluneční paprsky nejen dotěravé, ale také nebezpečné.
 
 

Možnosti stínění

Ochranu před slunečním zářením vám může poskytnout i košatý strom, ale pokud žádný na zahradě nemáte, musíte se krýt jinak. Nejlevnějším řešením je slunečník. I komfortnější typy jsou cenově velice výhodné a dokážou zakrýt i relativně velké plochy. Markýza už stojí o dost více, ale také poskytuje mnohem více stínu. Navíc je o dost elegantnější. Obě možnosti mají jednu velkou vadu – umí vytvořit stín, ale jakmile přijde déšť, jsou k ničemu. A v létě prší často.
 

Odolá i dešti

Pokud vám nevadí roztáhnout portmonku trochu více doširoka, můžete si na svém zeleném plácku zajistit ochranu jak před sluncem, tak i před dešťovými přeháňkami. Pergola z hliníku dnes patří k zahradnímu inventáři stejně tak jako skleník nebo domek na nářadí. Poskytuje přístřeší a zároveň funguje i jako dekorace. Výběr pergol je v současnosti velmi široký, díky čemuž není problém najít konstrukci, která dokáže dokonale splynout zrovna s vaší zahradou.
 

Jen tak se nezničí

Pro výrobu pergol se primárně používají dřevo a hliník. Dřevěné konstrukce jsou sice levnější, ale jejich životnost není nekonečná. Aby zůstala pergola ze dřeva v dobré kondici, je nutné ji alespoň dvakrát ročně opatřit ochranným nátěrem. S hliníkovou pergolou tyto starosti odpadají. Je vysoce odolná, bezúdržbová a při běžném užívání takřka nezničitelná. Už na první pohled poznáte, že se jedná o moderní zastřešení, které se příliš nehodí do vesnického prostředí, ale o to více ladí s novodobou architekturou.
 

Střecha

Pergolu z hliníku je nejlepší opatřit skleněnou střechou či použít polykarbonát. K modernímu stylu pergoly se oba typy zastřešení hodí mnohem více než tradiční střešní krytiny.