23.5.2017
 
Pergola je venkovní loubí, které nám poskytne dostatečný stín při posezení na terase. Nesou ji trámce, na které můžeme usazovat květiny. Pergola z hliníku nejčastěji navazuje na dům nebo zděný plot. 
 
 

Hliníková pergola

Pergola z hliníku nabídne v horkém počasí příjemný polostín. Jakmile obroste květinami, dodá vám i dostatečnou ochranu soukromí a ochranu před větrem. Hliníková pergola je bezúdržbové a elegantní řešení. Usazujeme ji na zpevněný povrch. 
 

Konstrukce pergoly

 
Konstrukce hliníkové pergoly může být samostojná nebo uchycená do kovových patek, které jsou zabetonovány nebo zapuštěny do země. Kotvit ji lze i pomocí zemních vrutů, se kterými je to rychlé a snadné. Konstrukci můžete doplnit o treláže. Konstrukce musí být pevná a udržet i případné zastřešení. O konstrukci není potřeba nějak složitě pečovat. Stačí ji jednou za čas umýt tlakovou myčkou nebo například vodou se saponátem. 
 

Popínavé rostliny

Nejen dřevěná, ale i hliníková pergola může sloužit jako opora pro popínavé rostliny. Nejoblíbenější je již klasicky pnoucí břečťan, popínavá růže a vinná réva. Vhodné jsou také ostružiny, chmel, vistárie, rdesno, plamének či zimolez. 
 
 

Stínění

Aby pergola poskytovala dokonalý stín, je možné ji zastínit pomocí markýzy nebo baldachýnu. Markýza může být výsuvná, samostojná, kloubová, kazetová. Je jich celá řada a každá nabízí jinou výhodu. Především jde o ochranu před přímým sluncem a drobným deštíkem. Kvalitní látka markýzy je chráněna PVC vrstvou, která je naimpregnovaná. O markýzu je potřeba se pečlivě starat, aby nedošlo ke ztrátě impregnace, protržení látky nebo k jejímu plesnivění.