15.6.2017
 
Topení dřívím není relikt začátku minulého století. Tato surovina je v současnosti velmi levná a tudíž k vytápění i hojně využívaná. Je ale nezbytné ji vhodně skladovat.
 

Musí se usušit

Pokud máte možnost, pořiďte si dřevo již vysušené. Čerstvé dřevo z pily má v sobě až příliš mnoho vlhkosti, které je nezbytné se zbavit. Nejde jen o to, že má malou výhřevnost, ale při jeho spalování dochází k uvolňování páry, která nedělá kovovým kamnům ani krbům příliš dobře. Při dlouhodobém vytápění vlhkým dřevem se vám dokonce může zanést i komín, což také není dobrá zpráva. Je tak nutné si pořídit alespoň provizorní dřevník, ve kterém se vám palivo vysuší. Délka sušení závisí na druhu dřeva.
 

Musí být venku

Ve sklepě či jiné uzavřené místnosti dřevo nevysušíte ani za tisíc let. Aby se zbavilo vlhkosti, je nutné ho mít umístěné venku a pokud možno ve dřevěném přístřešku na dřevo. Ten by měl být otevřený a v jeho útrobách by měl proudit vzduch. Samotné dříví pak nesmí ležet přímo na zemi, ale minimálně dvacet čísel nad ní. Vzduch v kombinaci se slunečním zářením dřevo dostatečně vysuší k dalšímu použití. Přístřešek si můžete vyrobit sami, ale je mnohem lepší sáhnout do peněženky a pořídit si profesionálně vytvořenou konstrukci, u které budete mít jistotu, že bude splňovat všechny potřebné parametry.
 

Polínka doma

Jiným případem je stojan na dřevo. Do toho se už ukládá dříví vysušené a připravené na spálení. Měli byste si ho umístit blízko kamen, respektive krbu, abyste to neměli pro topivo daleko. Stojany na dřevo mají obvykle násobně menší úložný obsah než dřevníky a umístit do něj lze jen dřevo na pár dní.
 
 

Úspěšné skladování

Venkovní skladování dřeva nejen uspíší jeho vysušení, ale rovněž zamezí i rozvoji různých plísní hub a hniloby. Je však potřebné dodržovat základní pravidla a tím topivo nikdy nevystavit vlivu vody. Dřevo můžete mít uskladněno například pod pergolou, na podlaze či ve stojanu.