16.6.2017
 
Rozšíření obytného prostoru nemusí nutně znamenat vytahování zednické lžíce a oblékání se do montérek. Zimní zahradu dokážete postavit i bez toho.

Jde to jednoduše

V případě moderní zimní zahrady na terase ale nejde ani tak o stavbu jako o montáž. Prefabrikované stavebnice se sestavují poměrně snadno a i složitější konstrukce se dají smontovat během jednoho, maximálně dvou dnů. Kdo si však chce ušetřit práci, může celou realizaci projektu nechat na příslušné firmě. To však znamená další náklady navíc. Je samozřejmě možné vybudovat si zimní zahradu zcela od píky,  a to svépomoci. To sice může znamenat snížení výdajů, ale rovněž i navýšení starostí. Navíc je to práce, kterou nezvládne každý. Člověk potřebuje mít alespoň základní znalosti výstavby.

Kam ji postavit?

Rozhodnutí o poloze zahrady je v tomto případě velmi důležité. Ani výběr materiálů není tak stěžejní jako lokalita, kde bude zimní zahrada situována. Většina lidí si instinktivně vybere jižní stranu. A volba je to na první pohled logická. V zimě není potřeba interiér tolik vytápět, což znamená velkou úsporu. Jakmile ale přijdou třiceti stupňová vedra, začne být vnitřek zahrady neobyvatelný. Mnohem lepší je umístit zahradu směrem na jihovýchod, respektive jihozápad, kde stále bude dostatečně vyhřívána, ale intenzita slunečních paprsků nebude tak vysoká.
 

Stínění

Ať už je zimní zahrada postavená kdekoliv, je nutné opatřit ji alespoň základními nástěnnými žaluziemi. Sluneční záře v očích není příjemná ani v zimě, natož pak v létě. I střechu je ale potřeba zakrýt. K tomu se ideálně hodí markýza, pokud možno na dálkové ovládání. Je to mnohem komfortnější a nepříliš drahé řešení.

Jsou běžné

Díky tomu, že jsou dnes na trhu i prefabrikované typy, stavebnicové zimní zahrady rostou jako houby po dešti. Toto elegantní a přitom cenově výhodné rozšíření domu není již pouze vizitkou milionářských vil, ale i běžných rodinných domků.