19.6.2017
 
Schovat venkovní posezení pod střechu je hlavně v letních měsících nejen praktické, ale v podstatě nezbytné.
 

Před paprsky a deštěm

Ostré letní paprsky nemají příliš pochopení pro naši odhalenou kůži a vystavovat se jim delší dobu je ze zdravotního hlediska nebezpečné. Ovšem ani déle trvající déšť nám nevykouzlí úsměv na tváři. Proto je vhodné pořídit si nad verandu či nad jiný plácek, který používáme k venkovnímu posedávání, vhodné zastřešení. To by mělo být schopné zastavit jak sluneční paprsky, tak i vodní průtrž. V tomto případě je nejvhodnější zahradní pergola. Splňuje veškeré požadavky a není cenově nedostupná.
 

Odolnost především

Většina zahradních konstrukcí se dnes nevyrábí pouze ze dřeva, ale i z kovů. Nejčastěji pak z hliníku. Důvod je prozaický. Dřevo sice působí mnohem elegantněji než kov, ale je to živý materiál a jako takový častěji a snáze podléhá různým přírodním vlivům. Aby se tak nestalo, musí se pravidelně natírat ochrannými oleji. To je nejen pracné, ale také drahé. Oleje samozřejmě nejsou zadarmo. Proto čím dál více zákazníků dává přednost pergole z hliníku před dřevěnou variantou.
 

Moderní zahrada

Už na první pohled je zřejmé, že se hliníková pergola nedá použít kdekoliv. Alespoň ne z hlediska stavební estetiky. Použití kovového zastřešení například u dřevěné chaloupky je pro mnoho architektů zločinem proti lidskosti. Naopak vhodným místem pro pergolu z hliníku je na moderně střižené zahradě nebo u novostavby. V takových případech může být kovová pergola nejen efektivní, ale i efektní.
 

Nejsou drahé

Zakoupení stavebnicové pergoly z hliníku je finančně mnohem méně náročné než si pořídit stejnou konstrukci ze dřeva. Použít dřevěnou stavbu k zastřešení tak mají důvod hlavně majitelé roubenek a dřevostaveb obecně. Jedná se samozřejmě o estetické hledisko.