21.6.2017
 
Zastřešení terasy by mělo být pro všechny majitele rodinných domů prvořadým úkolem. Díky němu je totiž možné terasu využívat, i když se venku žení všichni čerti.
 
 

Možnosti

 
Existuje hned několik možností, jak terasu zastřešit, ale při poměru cena/výkon je bezpochyby nejlepší volbou pergola. Tato jednoduchá konstrukce není ani na českých zahradách žádným nováčkem. Běžně chrání hosty před ostrým sluncem a deštěm i ve venkovních hospodách a restauracích. Tradičními surovinami, ze kterých se pergola vyrábí, jsou dřevo a hliník. Dřevo je oblíbené hlavně pro svůj přírodní vzhled, ale lidé v poslední době preferují spíše hliníkové pergoly, jelikož se o ně nemusí starat.
 
 

Bez údržby

 
Pergola z hliníku možná postrádá eleganci dřeva, ale zato je zcela bezúdržbová. Všechny venkovní dřevěné konstrukce je potřeba jednou za čas natřít ochranným olejem, aby je nezdeformovalo sluneční záření nebo vodní živel. Tato starost u hliníku odpadá. Jediné, co je občas nutné udělat, je omýt hliníkovou kostru saponátem. A to čistě z estetických důvodů. Jinak se jedná o konstrukci, která při správném ukotvení dokáže fungovat mnoho desetiletí.
 

Široký výběr střech

I když se v tomto oboru stále používá jako střešní krytina tradiční šindel, pro hliníkovou pergolu je lepší zvolit modernější materiály, kterými jsou tvrzené sklo nebo deska z komůrkového polykarbonátu. Existují v několika variantách. Mohou být nepropustné, polopropustné či zcela čiré. Tyto typy střech by ale navíc měly být opatřeny vnitřními žaluziemi. Platí to hlavně pro průhledné varianty.
 

Montáž je hračka

 

Dát dohromady hliníkovou pergolu není žádný velký výkon. Samozřejmě to platí pro prefabrikát z obchodu. Není potřeba stavět ani žádné podloží či se otravovat s betonovými patkami. K ukotvení pergoly se dají využít i zemní vruty. Jsou levné a snadno se s nimi manipuluje.