29.6.2017
 
Součástí zahrady jsou i chodníčky, příjezdové cesty či pergola nebo terasa. Často máme bazén a nechybí ani přístřešek pro auto. Všechna tato místa jsou zpravidla vydlážděna a proto vyžadují údržbu. 
 
 

Dlážděné plochy

 
Nejčastějším materiálem pro vydláždění zpevněných ploch pod moderní hliníkovou pergolou, na terase či chodníku je zámková dlažba, kámen či keramická dlažba. Tyto materiály jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, za předpokladu, že jsou správně položené. Čas od času se na nich najdou skvrny.  Na terasách a schodech se využívají keramické obklady. Zde je důležitá mrazuvzdornost a otěruvzdornost, musí být protiskluzové. Keramickou dlažbu lze pouze zamést a vytřít. 
 

Jak na skvrny?

 
Veškeré materiály vyžadují pravidelnou údržbu. Mezi dlaždicemi nejen pod pergolou z hliníku či u bazénu, se může objevit tráva a mech, které je potřeba odstranit. Neobejdete se bez herbicidu, smetáků, košťat či klasické wapky. 
 

Jak vybrat wapku?

 

Tlakovou myčku na zahradě a kolem domu využijete mnoha způsoby. Dokáže vyvinout až čtyřicetkrát vyšší sílu než proud vody z klasické zahradní hadice. Vyberte si takovou, která má tlak alespoň 120 barů. Vhodné je zkontrolovat si také délku záruční doby. Dlažbu a chodníky snadno umyjete pomocí rotační trysek. 
 

Jak na betonovou dlažbu?

 
Na příjezdové cesty, podlahy přístřešků a pod zahradní pergolou se často využívá betonová dlažba. K běžné údržbě stačí pouze smeták, v místech, kde se drží mech lze znovu použít wapku. Na viditelné skvrny od oleje či posypové soli lze využít čističe určené na beton. Lze použít také vhodnou impregnaci, která zabrání pronikání vody spolu s mastnotou či posypovou solí do dlažby.